NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC FOTOGRAFA NA ŚLUB – PRAKTYCZNE PORADY

Na co uważać wybierając fotografa ślubnego? Pamiętajcie, że wybór fotografa ślubnego to w pewnym sensie decyzja na całe życie 😉 Z danym usługodawcą możecie się już nie spotkać, ale zdjęcia które otrzymacie będą dla Was pamiątką już na zawsze. Dlatego warto wybrać takiego fotografa, żeby nie żałować tego wyboru przy każdym rocznicowym wspominaniu tego jedynego dnia. Nie bójcie się dopytywać i sprawdzać usługodawców. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że żaden profesjonalny fotograf nie obrazi się o dodatkowe pytania czy prośby o więcej galerii. Osobiści mogę powiedzieć, że to właśnie dzięki dodatkowym pytaniom i prośbom moja oferta rozwinęła się najbardziej i jestem za to szczególnie wdzięczny!
Poniżej mam dla Was kilka prostych porad jak zweryfikować wybranego fotografa.

1. Sprawdźcie portfolio.

Przede wszystkim należy sprawdzić portfolio fotografa. Warto przy oglądaniu zdjęć zwrócić uwagę nie tylko na to kolory, jakość, ostrość czy ogólny klimat fotografii są zgodne z naszymi preferencjami.

2. Uważajcie na sesje stylizowane!

Jeżeli oglądaliście zdjęcia na mediach społecznościowych spójrzcie też nieco poza zdjęcie, jeżeli np na zdjęciu weselnym nie ma w tle gości lub nakryć na stołach może się okazać, że fotograf prezentuje zdjęcia z warsztatów w których brał udział lub z sesji stylizowanych, a nie z prawdziwego zlecenia. Oczywiście warsztaty i sesje stylizowane nie są złe, jednak zdjęcia które powstają w ten sposób nie powinny znaleźć się w portfolio fotografa bez wyraźnego zaznaczenia, że nie było to prawdziwe zlecenie. Takie zdjęcia choć mogą być piękne, ale nie powiedzą Wam nic o umiejętnościach fotografa bo zarówno na warsztatach jak i na sesjach stylizowanych nad efektem pracuje cały sztab ludzi, nie jest realna organiczna praca fotografa.

3. Obejrzyjcie galerie na stronie internetowej.

Pamiętajcie odwiedzić też stronę internetową danego fotografa. Oglądając galerie na stronie zwróćcie uwagę na to ile zdjęć jest np z kościoła. Jeżeli reportaż na stronie liczy kilkadziesiąt zdjęć a są w nim 3 zdjęcia z kościoła lub wszystkie są czarnobiałe może to być sygnał, że dany fotograf nie poradził sobie z trudnym oświetleniem w tym miejscu.

4. Poproście o dostęp do pełnej galerii z innych zleceń.

Dodatkowo należy poprosić fotografa o możliwość zapoznania się z kilkoma pełnymi reportażami ślubnymi, daje to nie tylko szansę zweryfikować materiał zdjęciowy pod kątem spójności artystycznej, jakości czy ilości zdjęć, ale również jakości galerii internetowej, która jest obecnie standardowym dodatkiem do każdego pakietu ślubnego.

5. Sprawdźcie komentarze i opinie.

Zdecydowanie warto sprawdzić opinie o fotografie ślubnym. Nieco więcej napisałem o tym w poprzednim artykule, ale w skrócie: sprawdźcie opinie o firmie waszego fotografa na Google’u. Większość firm ma w Google swoją wizytówkę i opinie tam nie mogą być moderowane przez właścicieli firmy. Kolejnym sposobem jest sprawdzenie opinii na Facebooku tu jednak należy pamiętać, że Facebook wycofuje możliwość dodawania opinii na swojej platformie i nie na każdym profilu będzie możliwość wystawiania/sprawdzenia opinii. Kolejnym sposobem jest zapytanie o referencje byłych klientów danego fotografa. Często okaże się, że macie wspólnych znajomych lub można napisać do osób oznaczonych na zdjęciach na profilach społecznościowych.

I tu anegdotka: Po sieci parę lat temu krążył artykuł o fotografie który swoimi zdjęciami wygrywał konkursy, ale pełnych galerii swoim klientom nie oddawał. Jak pokazuje ten przykład pomimo talent artystycznego i docenienia przez krytyków i znawców sztuki nie był to człowiek godny powierzenia mu realizacji zdjęć ślubnych na własnym ślubie i weselu. Z pewnością wiele par uniknęłoby rozczarowania gdyby wcześniej przeczytali ten artykuł i wiedzieli na ca zwrócić uwagę podejmując współpracę z fotografem ślubnym.

6. Dokładnie sprawdźcie umowę.

Umowa z firmą, która będzie dla Was realizowała zdjęcia ślubne to podstawa. Umowa powinna być nieskomplikowana i zrozumiała dla obydwu stron. Dodatkowe ustalenia można zawrzeć w aneksach lub umówić się np. na komunikację mailową w tej sprawie, jeżeli w umowie zgodzicie się na takie rozwiązanie to maile jak najbardziej mogą być poprzez potwierdzenie woli częścią obowiązującej umowy. Ba umowy nie trzeba nawet fizycznie podpisywać, jeżeli w komunikacji z usługodawcą (mailowej, SMS-owej) obie strony zgodziły na pewne postanowienia, a dodatkowo posiadacie potwierdzenie płatności zadatku (np. imienną fakturę za zaliczkę wystawioną przez firmę z którą nawiązaliście współpracę) to wszystkie dodatkowe ustalenia są częścią waszej umowy.

7. Zadawajcie pytania.

Jeżeli cokolwiek Was ciekawi, zadawajcie pytania! Tak naprawdę jest to sytuacja win-win. Ja jako osoba prowadząca firmę fotograficzną najwięcej zyskałem właśnie dzięki pytaniom od moich klientów. Jeżeli coś w umowie lub ogólnie w komunikacji z fotografem ślubnym nie jest dla Was jasne najlepiej zapytać. Jeżeli intencją fotografa jest zaoferować Wam jak najlepszą usługę doceni on pytanie i pomoże mu to udoskonalić swoją ofertę w przyszłości. Wy natomiast rozwiejecie swoje wątpliwości i ze spokojem podejdziecie do dalszej współpracy.

Jeżeli nie wiecie o co zapytać fotografa zamieszczam tu link do mojego artykułu: O CO ZAPYTAĆ FOTOGRAFA ŚLUBNEGO